Apapa

Lagos | 2010-10-20 | Czytano 316 razy
0 głosów
W nawiązaniu do ostatniego wpisu, chciałabym napisać coś więcej o miejscu, w którym mieszkaliśmy jako dzieci. Lagos jest ogromnym pulsującym życiem miastem, które nigdy nie śpi. Oficjalnie żyje tam ok. 10 milionów mieszkańców, ale jak przychodziło do liczenia ludności, to wielu, niewiadomo z jakich powodów, uciekało do buszu i wcale nie zostali zarejestrowani. Więc tak się szacuje, że w Lagos mieszka około 15 milionów ludzi.
Lagos jest byłą stolicą Nigerii do 1991, później przeniesiono stolicę do Abudży-w centrum kraju. Mimo wszystko Lagos pozostało gospodarczym centrum kraju. Jest położone na wybrzeżach Zatoki Lagos oraz na kilku wyspach. Nazwa Lagos pochodzi od przybywających tu Portugalczyków, którzy wybudowali tutaj pierwszą stację handlową i nazwali ją Lagos (dosł. Jeziora). Handlowano przede wszystkim przyprawami, kością słoniową i niewolnikami. Od 1807 miasto przejęli Brytyjczycy w celu powstrzymania handlu niewolnikami. Tak więc historia jest ciekawa i w wielu muzeach można zobaczyć ślady przeszłości.
Jedną z wielu dzielnic jest Apapa, gdzie mieszkaliśmy. Na market było blisko, wszędzie pachniało świeżymi przyprawami, gwar głosów nawołujących do kupienia czegoś był imponujący. Jako małe dzieci chętnie chodziliśmy tam z rodzicami i negocjowalismy ceny za warzywa i owoce. Szczególnie na Apapie mieszka bardzo dużo tak zwanych ekspatriotów, czyli białych, którzy przyjechali do Nigerii za chlebem i teraz tam zarabiają pieniądze. NA akurat na Apapie, bo i port blisko i wszędzie łatwo dojechać. Kluby na Apapie zawsze były zapełnione spragionymi wrażeń "białasów". Na nich do tej pory mówi się oibo, czyli w jęzuku yoruba bez skóry. A małe dzieci na markecie aż piszczały z uciechy na widok białych.
Niedaleko od naszego domu była szkoła, do której uczęszczali dzieci tych właśnie ekspatriotów.

Godne polecenia

Ciekawe miejsca pobliżu
Apapa market
Zakwaterowanie
Karma Hotel & Restaurant
Adresy!
17 Burma Road Lagos, Nigeria

W pobliżu Lagos na MyTravelBlog.pl

w lini prostej: 682.3km
Pięky kraj Afryki Zachodniej - Nigeria
w lini prostej: 841.9km
Majowie
w lini prostej: 841.9km
Hazard Las Vegas, bezdroza Arizony i Wielki Kanion
w lini prostej: 841.9km
Mój kochany blog
w lini prostej: 841.9km
moj super blog
w lini prostej: 2507.1km
Moja wycieczka
w lini prostej: 3054.5km
Maroko - wrota Afryki...
w lini prostej: 3145.5km
Maroko - Podróż za jeden uśmiech (stopem)
w lini prostej: 3157.8km
PIERWSZA WYPRAWA NA AFRYKE ;)
w lini prostej: 3187.7km
Douz
w lini prostej: 3200.4km
Chott el Djerid
w lini prostej: 3203.1km
Matmata