Ile kosztuje operacja haluksów?

Cały Kraj | 2019-04-30 | Czytano 84 razy
0 głosów

Haluksy to zmiana zwyrodnieniowa, która nie tylko wpływa na estetykę stóp, ale też bywa bolesna, utrudnia chodzenie i powoduje dyskomfort. Jakie są przyczyny powstawania haluksów? Czy istnieją bezbolesne metody korygowania tej zmiany, a jeśli dojdzie do operacji – ile właściwie ona kosztuje? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Czym są haluksy?

Haluksy uznaje się za chorobę zwyrodnieniową zlokalizowaną w stopie. Do zmian dochodzi wskutek uwarunkowań genetycznych, nieprawidłowych obciążeń, źle dobranego obuwia i innych czynników zewnętrznych. W konsekwencji dochodzi do zniekształceń dużego palucha u stopy – ten odchyla się stopniowo w stronę pozostałych palców, co powoduje powstawanie koślawości kości śródstopia. Co więcej, w związku z nieprawidłowym obciążeniem stopy i brakiem podparcia na paluchu, dochodzi do powstania płaskostopia poprzecznego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak powstają haluksy i czy można się ich pozbyć

Jakie są objawy haluksów?

To przede wszystkim widoczna koślawość dużego palca u stopy, który ucieka w stronę pozostałych palców i tym samym wysuwa się do zewnątrz kość śródstopia. Widoczne staje się niewielkie wybrzuszenie w okolicy palucha, które z czasem może się powiększać i sprawiać silny ból, szczególnie podczas noszenia obuwia. Pacjenci często uskarżają się dodatkowo na regularne występowanie odcisków, problemu z chodzeniem czy utrzymaniem równowagi.

Sposoby na redukcję haluksów

Istnieją różne sposoby na zmniejszenie występujących haluksów. Jedne metody są skuteczniejsze, inne mniej. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Separatory, czyli tzw. kliny międzypalcowe. Te są skuteczne przede wszystkim w początkowej fazie choroby i korzystnie wpływają na właściwie ustawienie stopy;

  • Plastry na haluksy – te wprawdzie nie wyleczą haluksów, ale są wygodnym rozwiązaniem w niwelowaniu dolegliwości bólowych podczas noszenia obuwia;

  • Silikonowe osłony na haluksy – chronią stopę przed otarciami, a także nieznacznie korygują ustawienie palców;

  • Wkładki do obuwia – mają wpływ na właściwy rozkład nacisku na stopiei spowalniają rozwój deformacji;

  • Ortezy korekcyjne – stosowane na dzień lub na noc, stanowią formę rehabilitacji powstałej już deformacji;

  • Operacja haluksów – najskuteczniejsza metoda, to inwazyjna, chirurgiczna interwencja, polegająca na nacięciu, przecięciu lub wycięciu fragmentów w kości (zależne od rodzaju deformacji).

Jak przebiega operacja haluksów?

Istnieje kilka metod leczenia operacyjnego haluksów. Wyboru odpowiedniej dokonuje lekarz na podstawie oceny zmian zwyrodnieniowych, jakie ma pacjent. Zabieg nie jest długi i odbywa się w znieczuleniu, przez co jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Przez kilka kolejnych dni po zabiegu pacjent może wprawdzie odczuwać ból, a opuchlizna bywa widoczna nawet przez kilka miesięcy. Niemniej operacja przynosi trwałe efekty i pacjenci decydują się na nią coraz chętniej.

Ile kosztuje operacja haluksów?

Operacje haluksów wykonywane są w ramach NFZ, jednak o ich konieczności decyduje lekarz, a czas oczekiwania jest stosunkowo długi – nawet kilka lat. Alternatywą są prywatne operacje haluksów, za które pacjent uiszcza opłatę w danej klinice. Koszt takiego zabiegu waha się w zależności od wielu czynników – m.in. miejsca operacji, rodzaju interwencji, jaka będzie przeprowadzana czy zaawansowania choroby zwyrodnieniowej. Szacuje się jednak, że operacja haluksów to wydatek rzędu od 1500zł za jedną stopę. Do tego należy doliczyć konsultacje ortopedyczne, rehabilitację czy zakup obuwia ortopedycznego po zabiegu.

W pobliżu Cały Kraj na MyTravelBlog.pl

w lini prostej: 0km
Najlepszy konwerter mp3 z Youtube.
w lini prostej: 0km
Noclegi Sudety, narty i co potem
w lini prostej: 0km
Darmowe mp3 do pobrania na komputer
w lini prostej: 0km
Wygodny wypoczynek w ogrodzie - huśtawki ogrodowe.
w lini prostej: 0km
Dmuchańce - idealne zabawki na lato.
w lini prostej: 0km
Makijaż permanentny podkreślenie urody
w lini prostej: 0km
Projektowanie wnętrz - warto skorzystać z pomocy architekta.
w lini prostej: 0km
sklep z zabawkami czyli jakie zabawki dla dzieci
w lini prostej: 0km
bezpieczne kredyty - czyli jak pozyczać
w lini prostej: 0km
Trwały makijaż to makijaż permanentny
w lini prostej: 0km
wózki wielofunkcyjne czyli coś o wózek 3w1
w lini prostej: 0km
Pomysły na dekoracje kościoła.