Język niemiecki może być Ci potrzebny nie tylko w podróży po Niemczech, ale również jeśli myślisz o pracy lub współpracy z firmami naszych sąsiadów czy sytuacji, kiedy chcesz podjąć naukę na tamtejszych uczelniach. Przydaje się w mowie, i w piśmie. Bez niego też nie sposób zrozumieć, co i o czym piszą w niemieckojęzycznej prasie, na stronach internetowych czy tym bardziej zabrać się za literaturę. Pablo Picasso mawiał: "zawsze robię to, czego nie potrafię, po to, aby nauczyć się, jak to zrobić". Jeśli więc jesteś tutaj, ponieważ zastanawiasz się jak pisać niemieckie znaki na polskiej klawiaturze, znajdujesz się w odpowiednim miejscu! Podpowiemy, poradzimy, przedstawimy garść praktycznych informacji. Zaczynamy!
Niemiecka klawiatura
Guten Morgen! Dostałeś pracę w Niemczech? Dziś dowiedziałeś się, że otrzymałeś stypendium naukowe u naszych sąsiadów? Dostałeś się na studia do Niemiec? A może marzysz o tym, aby w Bawarii kupić sobie domek i zamieszkać w tym pięknym miejscu? Powodów może być wiele (Twój może być jeszcze inny), w końcu każdy z nas to odrębna osoba, z innymi celami, marzeniami i potrzebami. Praca czy życie w Niemczech lub potrzeba stałego kontaktu z kimś z Niemiec wiąże się z tym, że w pewnym momencie staje się przed pytaniem, które brzmi: jak na polskiej klawiaturze pisać niemieckie znaki? Gdzie są jakieś klawisze, które mogą pomóc nam w tym, aby oprócz polskich znaków pojawiły się i te niemieckie? Spokojnie, wszystkiego da się nauczyć. Wystarczy pozyskać trochę informacji, które czekają na Ciebie np. na blogu https://uslugitlumaczeniowe.pl/ ! Oczywiście zawsze pozostaje ostateczne rozwiązanie - zamienić polską klawiaturę na niemiecką.
Jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze?
Z czym są największe problemy, gdy masz przed sobą polską klawiaturę? Jest litera "ä", a są jeszcze,"ü","ß" czy "ö"... Jest trochę niemieckich znaków, których próżno szukać na polskiej klawiaturze. Trzeba wiedzieć jak to zrobić, przy okazji odrobina sprytu nikomu nie zaszkodzi. Warto też pamiętać o funkcjach klawiszy: Tab, Caps, Lock, Shift, Ctrl czy Alt. Oprócz tego zwyczajnie musisz nauczyć się tego, że przy pomocy klawisza o nazwie Alt i odpowiednich cyfr możesz uzyskać odpowiedni niemiecki znak. Jak to się robi?
Mała ściągawka - jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze?
- Pisane małą literą "ä" otrzymasz poprzez lewy alt plus 132, ale te pisane wielką literą już poprzez alt i 142.
- Pisane małą literą "ö" otrzymasz przez połączenie klawiszy alt z148, a te pisane z wielkiej litery "Ö" wciskając na klawiaturze alt i 153.
- Mału umlaut - "ü" - to alt plus wyszukanie na klawiaturze numerycznej 129, a duże "Ü" to alt plus 154.
- A jak zrobić "ß" ? Tu wiedza, co może "wyczarować" Twoja klawiatura też jest na wagę złota! Na klawiaturze szukasz alt i jednocześnie wciskasz 225. Gotowe!
Możemy też zastosować przełączanie klawiatury. Jak to zrobić? Najpierw trzeba nauczyć się, gdzie znajdują się na oryginalnej niemieckiej klawiaturze konkretne znaki specjalne i znaki diakrytyczne i odpowiedniki niemieckich liter. Później należy wgrać język niemiecki na naszym komputerze. Następnie przy użyciu Ctrl + Shift możesz swobodnie i szybko przełączać klawiaturę z języka polskiego na niemiecki i w drugą stronę. Tylko jedno "ale". O co chodzi? W zależności od Twojego systemu Windows (np. windows 7 czy windows xp) proces ten może wyglądać nieco inaczej.
- Klikamy w "Menu Start" i rozwijamy pasek.
- Dalej wybieramy "Ustawienia".
- Następnie klikamy w "Czas i języki".
- Dalej wybieramy "Region i języki".
- Teraz pozostaje nam "dodaj język" i wybrać niemiecki.
Gotowe! Na pewno sobie z tym poradzisz. Do posiadania klawiatury niemieckiej nie musisz angażować programisty czy informatyka, aby pomógł Ci ze wszystkim. W ten sposób układ klawiatury nie zmienia Ci się, a masz dostęp do ü,ß czy ö.
Zastanawiasz się, czy translator zastąpi tłumacza? Odpowiedź znajdziesz w jednym z artykułów na blogu https://biurkownia.pl/
Oczywiście zawsze można pójść na łatwiznę i wykazać się sprytem. O co chodzi? Zapisujesz na komputerze niemieckie znaki, i kiedy zachodzi potrzeba robisz "kopiuj (wystarczy wcześniej zaznaczyć to, co chcesz skopiować) - wklej" i gotowe!
To, który sposób wybierzesz, zależy od Ciebie. Warto jednak mieć ogląd na wszystkie możliwości, aby wybrać tą najbardziej właściwą i najlepszą dla Ciebie. Oczywiście też zachęcamy do tego, aby ocenić, na ile i jak często rzeczywiście będziesz musiał korzystać z klawiatury niemieckiej. Jeśli codziennie, zawodowo, naukowo czy biznesowo - zapewne warto pomyśleć o rozwiązaniu, które sprawi, że pisanie na komputerze będzie proste i szybkie.
Dlaczego potrzebna Ci jest klawiatura niemiecka?
Po co Ci klawiatura niemiecka? Różne klawiatury i języki, a raczej korzystanie z nich, zwykle jest potrzebne każdej osobie, która ma jakiś związek z konkretnym językiem obcym. Po części już wcześniej odpowiedzieliśmy na to pytanie. Załóżmy, że udało Ci się dostać do niemieckiej firmy. Cieszysz się, ponieważ marzyłeś o tym. Wyprowadzasz się za granicę, ale masz świetny nowiutki komputer z polską klawiaturą. Na starcie nowego życia zawodowego zbytnio nie potrzebny Ci wydatek na nowy komputer, tym bardziej, że masz nowiutki i świetnej klasy laptop. Ale bez niemieckich znaków nie będziesz mógł wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jak napiszesz raport, przygotujesz formalne dokumenty czy prezentację przeznaczoną dla klientów z całych Niemiec bez takich znaków jak ä,ü,ß,ö...? Stąd niemiecka klawiatura i dostęp do różnych liter jest ważny, dla każdego, kto musi pisać na komputerze po niemiecku.
Jeśli przyswoisz sobie informacje, które dziś Ci tu udostępniliśmy, spokojnie poradzisz sobie z pisaniem na polskiej klawiaturze niemieckich znaków. Wypróbuj nasze skróty, podpowiedzi i rady. Powodzenia w pisaniu!
Więcej o tłumaczeniach możesz poczytać na: https://camelot.info.pl/