Jak pisać na niemieckiej klawiaturze

Niemcy | 2020-05-31 | Czytano 6333 razy
2 głosy
 - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw

Język niemiecki może być Ci potrzebny nie tylko w podróży po Niemczech, ale również jeśli myślisz o pracy lub współpracy z firmami naszych sąsiadów czy sytuacji, kiedy chcesz podjąć naukę na tamtejszych uczelniach. Przydaje się w mowie, i w piśmie. Bez niego też nie sposób zrozumieć, co i o czym piszą w niemieckojęzycznej prasie, na stronach internetowych czy tym bardziej zabrać się za literaturę. Pablo Picasso mawiał: "zawsze robię to, czego nie potrafię, po to, aby nauczyć się, jak to zrobić". Jeśli więc jesteś tutaj, ponieważ zastanawiasz się jak pisać niemieckie znaki na polskiej klawiaturze, znajdujesz się w odpowiednim miejscu! Podpowiemy, poradzimy, przedstawimy garść praktycznych informacji. Zaczynamy!

 

Niemiecka klawiatura

 

Guten Morgen! Dostałeś pracę w Niemczech? Dziś dowiedziałeś się, że otrzymałeś stypendium naukowe u naszych sąsiadów? Dostałeś się na studia do Niemiec? A może marzysz o tym, aby w Bawarii kupić sobie domek i zamieszkać w tym pięknym miejscu? Powodów może być wiele (Twój może być jeszcze inny), w końcu każdy z nas to odrębna osoba, z innymi celami, marzeniami i potrzebami. Praca czy życie w Niemczech lub potrzeba stałego kontaktu z kimś z Niemiec wiąże się z tym, że w pewnym momencie staje się przed pytaniem, które brzmi: jak na polskiej klawiaturze pisać niemieckie znaki? Gdzie są jakieś klawisze, które mogą pomóc nam w tym, aby oprócz polskich znaków pojawiły się i te niemieckie? Spokojnie, wszystkiego da się nauczyć. Wystarczy pozyskać trochę informacji, które czekają na Ciebie np. na blogu https://uslugitlumaczeniowe.pl/ ! Oczywiście zawsze pozostaje ostateczne rozwiązanie - zamienić polską klawiaturę na niemiecką.

 

Jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze?

 

Z czym są największe problemy, gdy masz przed sobą polską klawiaturę? Jest litera "ä", a są jeszcze,"ü","ß" czy "ö"... Jest trochę niemieckich znaków, których próżno szukać na polskiej klawiaturze. Trzeba wiedzieć jak to zrobić, przy okazji odrobina sprytu nikomu nie zaszkodzi. Warto też pamiętać o funkcjach klawiszy: Tab, Caps, Lock,  Shift, Ctrl czy Alt. Oprócz tego zwyczajnie musisz nauczyć się tego, że przy pomocy klawisza o nazwie Alt i odpowiednich cyfr możesz uzyskać odpowiedni niemiecki znak. Jak to się robi?

 

Mała ściągawka - jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze?

 

  • Pisane małą literą "ä" otrzymasz poprzez lewy alt plus 132, ale te pisane wielką literą już poprzez alt i 142.
  • Pisane małą literą "ö" otrzymasz przez połączenie klawiszy alt z148, a te pisane z wielkiej litery "Ö" wciskając na klawiaturze alt i 153.
  • Mału umlaut - "ü" - to alt plus wyszukanie na klawiaturze numerycznej 129, a duże "Ü" to alt plus 154.
  • A jak zrobić "ß" ? Tu wiedza, co może "wyczarować" Twoja klawiatura też jest na wagę złota! Na klawiaturze szukasz alt i jednocześnie wciskasz 225. Gotowe!

 

Możemy też zastosować przełączanie klawiatury. Jak to zrobić? Najpierw trzeba nauczyć się, gdzie znajdują się na oryginalnej niemieckiej klawiaturze konkretne znaki specjalne i znaki diakrytyczne i odpowiedniki niemieckich liter. Później należy wgrać język niemiecki na naszym komputerze. Następnie przy użyciu Ctrl + Shift możesz swobodnie i szybko przełączać klawiaturę z języka polskiego na niemiecki i w drugą stronę. Tylko jedno "ale". O co chodzi? W zależności od Twojego systemu Windows (np. windows 7 czy windows xp) proces ten może wyglądać nieco inaczej.

  • Klikamy w "Menu Start" i rozwijamy pasek.
  • Dalej wybieramy "Ustawienia".
  • Następnie klikamy w "Czas i języki".
  • Dalej wybieramy "Region i języki".
  • Teraz pozostaje nam "dodaj język" i wybrać niemiecki.

 

Gotowe! Na pewno sobie z tym poradzisz. Do posiadania klawiatury niemieckiej nie musisz angażować programisty czy informatyka, aby pomógł Ci ze wszystkim. W ten sposób układ klawiatury nie zmienia Ci się, a masz dostęp do ü,ß czy ö.

 Zastanawiasz się, czy translator zastąpi tłumacza? Odpowiedź znajdziesz w jednym z artykułów na blogu https://biurkownia.pl/

Oczywiście zawsze można pójść na łatwiznę i wykazać się sprytem. O co chodzi? Zapisujesz na komputerze niemieckie znaki, i kiedy zachodzi potrzeba robisz "kopiuj (wystarczy wcześniej zaznaczyć to, co chcesz skopiować) - wklej" i gotowe!

 

To, który sposób wybierzesz, zależy od Ciebie. Warto jednak mieć ogląd na wszystkie możliwości, aby wybrać tą najbardziej właściwą i najlepszą dla Ciebie. Oczywiście też zachęcamy do tego, aby ocenić, na ile i jak często rzeczywiście będziesz musiał korzystać z klawiatury niemieckiej. Jeśli codziennie, zawodowo, naukowo czy biznesowo - zapewne warto pomyśleć o rozwiązaniu, które sprawi, że pisanie na komputerze będzie proste i szybkie.

 

Dlaczego potrzebna Ci jest klawiatura niemiecka?

 

Po co Ci klawiatura niemiecka? Różne klawiatury i języki, a raczej korzystanie z nich, zwykle jest potrzebne każdej osobie, która ma jakiś związek z konkretnym językiem obcym. Po części już wcześniej odpowiedzieliśmy na to pytanie. Załóżmy, że udało Ci się dostać do niemieckiej firmy. Cieszysz się, ponieważ marzyłeś o tym. Wyprowadzasz się za granicę, ale masz świetny nowiutki komputer z polską klawiaturą. Na starcie nowego życia zawodowego zbytnio nie potrzebny Ci wydatek na nowy komputer, tym bardziej, że masz nowiutki i świetnej klasy laptop. Ale bez niemieckich znaków nie będziesz mógł wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jak napiszesz raport, przygotujesz formalne dokumenty czy prezentację przeznaczoną dla klientów z całych Niemiec bez takich znaków jak ä,ü,ß,ö...? Stąd niemiecka klawiatura i dostęp do różnych liter jest ważny, dla każdego, kto musi pisać na komputerze po niemiecku.

 

Jeśli przyswoisz sobie informacje, które dziś Ci tu udostępniliśmy, spokojnie poradzisz sobie z pisaniem na polskiej klawiaturze niemieckich znaków. Wypróbuj nasze skróty, podpowiedzi i rady. Powodzenia w pisaniu!

 Więcej o tłumaczeniach możesz poczytać na: https://camelot.info.pl/

W pobliżu Niemcy na MyTravelBlog.pl

w lini prostej: 0km
Jak wezwać lawetę w Niemczech - poradnik
w lini prostej: 0.5km
Berlin
w lini prostej: 17.2km
1. dzień
w lini prostej: 130.1km
Schwarze pumpe
w lini prostej: 189.2km
13. dzień
w lini prostej: 189.2km
1. dzień / 1. Tag
w lini prostej: 267.8km
Miasto pełne wdzięku.
w lini prostej: 291.2km
Uroki Czech...Praga i okolice
w lini prostej: 291.2km
Praga o 6 nad ranem
w lini prostej: 299.7km
Praga
w lini prostej: 192.6km
Ubieranki
w lini prostej: 223.1km
wodna włóczęga