Senior z demencją - jak sobie radzić?

Niemcy | 2020-08-19 | Czytano 21 razy
0 głosów

Choć niektórzy tak to upraszczają, demencja nie jest fizjologicznym stanem związanym ze starością, nie jest naturalnym procesem podeszłego wieku.  Jest ona wspólnym opisem wielu różnych objawów, wśród których przeważają zaburzenia pamięci, kłopoty z mówieniem, zmiany nastrojów, ogólne kłopoty z myśleniem, kojarzeniem faktów. Czym dokładnie jest demencja i jak opiekować się podopiecznym, który na nią cierpi?

Czym jest demencja?

Demencję określimy ogólnie jako zmiany w mózgu, które przyczyniają się do obniżenia zdolności umysłowej. Upośledzeniu ulegają wszelkie funkcje poznawcze takie jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, etc. Jak pokazują polskie statystyki, aż 25% po 85 roku życia zmaga się ze skutkami demencji. 

Demencja określana jest bardziej fachowo demencją starczą jest to choroba, która prowadzi do zanikania różnych tkanek mózgu, do zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych tychże tkanek. Demencja to bardzo ogólne określenie, które zawiera w sobie różne jednostki chorobowe takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy choroba Picka. 

Przyczynami demencji starczej są zmiany degeneracyjne, które zachodzą wraz z wiekiem w tkankach mózgu. Tkanki te ulegają neurodegradacji na skutek różnych przyczyn, w tym przyczyn genetycznych, naturalnych procesów starzenia, na skutek zmian chorobowych, a także otoczenia. Chorobami jakie mogą przyczyniać się do rozwoju demencji są ponadto: guzy mózgu, choroba Creutzfelda- Jacoba, padaczka, choroby tarczycy, choroby wątroby, alkoholizm. Na powstanie demencji może mieć także wpływ przyjmowanie niektórych leków. 

Opiekując się seniorem trzeba zawsze bacznie obserwować jego zachowanie i zwracać uwagę na to, czy w tym zachowaniu zachodzą jakieś zmiany. Do objawów demencji należą: problemy z orientacją w czasie i w przestrzeni, problemy z rozpoznawaniem osób, problemy z podejmowaniem decyzji, wahania w nastroju i apatia, problemy z liczeniem i z mówieniem, lęk, agresja, drażliwość.

Opieka nad seniorem z demencją

Opieka nad osobą starszą zawsze jest obowiązkiem wymagającym, ale opieka nad osobą z demencją jest szczególnie wymagająca. Łatwiej będzie, jeśli zna się zasady, jak powinno się opiekę nad takim chorym sprawować. 

Przede wszystkim senior z demencją może odmawiać jedzenia i uskarżać się na brak apetytu. Ma to związek z uszkodzeniami tej części mózgu, która odpowiada za żucie pokarmu. Choremu należy pomagać w jedzeniu, dawać mu pokarmy nie wymagające żucia i gryzienia, warto skonsultować to z lekarzem oraz z dietetykiem. Należy pilnować wagi seniora i podawać mu odpowiednio wysokokaloryczne pokarmy.

Osoba cierpiąca na demencję może także nie chcieć się myć, a wszelkie próby pomocy przy rozbieraniu uważa nawet za atak fizyczny, przed którym się broni. Chcąc wykąpać podopiecznego trzeba podejść do tego bardzo spokojnie, empatycznie i delikatnie. Osoby starsze są bardziej wyczulone na zimno, dlatego warto postarać się o to, by podczas kąpieli w łazience było naprawdę ciepło, co dodatkowo uspokoi seniora i zrelaksuje go.

Osoby z demencją mają bardzo zaburzony rytm dobory, dlatego też nie chcą w nocy sypiać, a jak już zasną to śpią po 2-3 godziny. Receptą na to może być wykluczenie jakichkolwiek drzemek w ciągu dnia, a także zachęcanie seniora do jak największej liczby aktywności- np. do spacerów, wycieczek. Senior powinien udawać się na odpoczynek do pokoju, gdzie odcięty będzie od wszelkich bodźców, np. od telewizora czy radia. 

Poszukujesz pracy jako opiekun osoby starszej? Skontaktuj się z https://nursecare24.pl/ - ułatwimy Ci rozpoczęcie pracy!

W pobliżu Niemcy na MyTravelBlog.pl

w lini prostej: 0km
Laweta 24 h w Niemczech - ile kosztuje?
w lini prostej: 0km
Kursy dla początkujących tłumaczy
w lini prostej: 112.3km
Ciekawe rzeczy w Atlantic City nie związane z kasynami
w lini prostej: 1326.4km
WAKACJE 2009
w lini prostej: 1806.9km
Ile zarabia tłumacz języka angielskiego?
w lini prostej: 1847.2km
Jaki szal wybrać na jesień?
w lini prostej: 1847.2km
Krycie strzechą altany murowanej.
w lini prostej: 1850.7km
Moje wakacje 2010
w lini prostej: 1850.7km
Ubezpieczenie podróżne
w lini prostej: 1830.1km
Z Wizytą u Mormonów
w lini prostej: 2456.8km
f5rtg78r[peifr
w lini prostej: 2098.7km
Wypad do Fortu Atkinson