Majorka

Majorka | 2010-06-24 | Czytano 3762 razy
0 głosów

Wyprawa na Majorkę była dla naszej czwórki wspaniałą podróżą poślubną...

Hotel Voranova/ Miejscowość Palma Nova - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Hotel Voranova/ Miejscowość Palma Nova

                Na największą wyspę w archipelagu Balearów (długość ok. 100 km) polecieliśmy z biurem podróży EXIM TOURS. Dzięki wylotowi z lotniska Katowice-Pyrzowice zaoszczędziliśmy dodatkowo jeden dzień pobytu na wyspie (przylot w godzinach porannych 9:30; odlot w godzinach popołudniowych 17:40). Po niemalże 3 godzinach lotu trafiliśmy na najbardziej uczęszczane w okresie wakacyjnym lotnisko w Hiszpanii - Aeropuerto de Palma de Mallorca. Nasz międzynarodowy port lotniczy w Katowicach krótko mówiąc nie umywa się do portalu majorkańskiego… ale wróćmy do przyjemnych wspomnień :)

Plaża Palma Nova / Megalluf - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Plaża Palma Nova / Megalluf
             Hotel „Voranova”, w którym nocowaliśmy znajduje się kilkanaście kilometrów od stolicy wyspy Palmy w miejscowości Palma Nova na południowym zachodzie wybrzeża. Opinie n/t hotelu są dostępne w internecie. Co istotne - hotel jest z pewnością doskonałą bazą wypadową! Spacerkiem do plaży ok. 15 minut, przy plaży zaś promenada z niezliczoną ilością restauracji i sklepików, które szczególnego uroku nabierają wieczorną porą. Na ulice wieczorną porą wypełzają ślimaki "wędrowniczki", które można znaleźć również w stanie mrożonym w lokalnych marketach :] kto jak woli. Po sezonie (jesienią) zdecydowanie mniejsza ilość atrakcji, natomiast dla chcącego nic trudnego i tak można znaleźć właściwe miejsce na grę w mini golfa dla sztywniaków ;), szalone karaoke w gronie legendarnych muzycznych zespołów dla gwiazdorów oraz zabawę do białego rana w największej europejskiej dyskotece BCM dla tancerzy. W niedzielne popołudnie trafiliśmy na przemarsz miejscowej ludności po promenadzie, w ludowych (i nie tylko :)) strojach. W niedalekiej odległości od hotelu Voranova znajduje się młodzieżowy dom kultury, gdzie hiszpańskie nastolatki spędzają wolny czas tańcząc, uprawiając sporty ekstremalne w specjalnie na ten cel przygotowanym skate parku, malując graffiti oraz angażując się w inne ciekawe zajęcia, a wszystko w rytm dobrej klubowej muzyki oraz pod czujnym okiem przystojnych strażników miejskich :)

Pochód majorkańczyków promenadą  - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Pochód majorkańczyków promenadą
                  Co opłaca się kupić? Majorka nie jest wyspą tanią (szczególnie przyjazdy tutaj upodobali sobie Niemcy i Brytyjczycy, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach), natomiast warto jest „zapolować” na tańsze niż w Polsce oryginalne perfumy, tanie jak barszcz pistacje :), wino, likiery oraz przysmaki morza. Z mniej przyziemnych rzeczy wyroby skórzane oraz sztuczne perły wytwarzane w fabryce Manacor. Większość rzeczy można kupić w lokalnych marketach i sklepikach.  Wszystko za 1 EUR u chińczyka 150 m od hotelu :]

Natura... - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Natura...

                Majorka jest piękną i bardzo zadbaną wyspą. Plaże czyste i szerokie o złotym delikatnym piasku, niemalże na każdej rozmieszczona jest chatka ratownika i plac zabaw dla małych i dużych dzieci :] Udając się na plażę nie zapomnijcie stosownie się ubrać – majorkańczycy źle odbierają luźne przechadzki ulicami miasteczek w samych strojach kąpielowych, jak to zwykliśmy robić w kurortach morskich. Na plaży "róbta co chceta" - wedle ochoty i uznania można pokazać nawet frontowe atuty...

WYCIECZKI

Klasztor Lluc (obejście) - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Klasztor Lluc (obejście)
                 Wybierając się na tygodniowy pobyt na Majorkę gwarantuję, że nie ma opcji zobaczyć i zwiedzić wszystkiego co jest do zwiedzenia i zobaczenia. My postanowiliśmy pojechać na wycieczkę organizowaną przez biuro, a następnie dla porównania wypożyczyliśmy samochód, żeby zorganizować coś niezależnie i dojechać w inne ciekawe zakątki wyspy.  
Klasztor Lluc - Czarna Madonna (La Moreneta) - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Klasztor Lluc - Czarna Madonna (La Moreneta)
               Zorganizowana jednodniowa wycieczka ze słowacką przewodniczką, ale po polsku kosztowała nas 50 EUR/osobę. Dodatkowe doznania "językowe" mieliśmy gratis, bądź też w cenie :) Wyprawa na zachodnią część wyspy w góry SIERRA DE TRAMONTANA. Zdecydowaliśmy się na wyjazd zorganizowany w powyższe miejsce ze względu na rzekome trudności w przebyciu tej trasy dla osób bez znajomości terenu. I faktycznie, projektując tę drogę pomysłodawcy z pewnością wina sobie nie żałowali. Strome i kręte uliczki prowadzą do bajkowego wąwozu w SA CALOBRA, a jego widok pozwala zapomnieć o niestrawnościach, których doświadczyliśmy zjeżdżając górskim pasmem Sierra de Tramontana. Kąpiel w nieskazitelnie czystych i turkusowych wodach u ujścia wąwozu pozwala poczuć się jak w filmie Danny Boyle’a „Niebiańska Plaża”. Kapięl oczywiście nie była nam dana ze względu na ograniczone ramy czasowe ZORGANIZOWANYCH wycieczek... :( Następnie promem wzdłuż skalistego i urwistego wybrzeża Majorki do malowniczego portu Soller. Tam znów do miasteczka Valldemossa gdzie Fryderyk Chopin spędził zimę z George Sand tworząc dzieło „Zima na Majorce” (bardzo drogo i mieliśmy trudności ze znalezieniem sklepiku z artykułami spożywczymi…ostatecznie wykorzystaliśmy pasztet z śniadania hotelowego).
Z całym sobie znanym przekonaniem polecam wybrać się w powyższą trasę transportem zorganizowanym we własnym zakresie ze względu na jeszcze ciekawsze doznania oraz ze względu na cenę i niezależność czasową,  no i tę kąpiel w SA CALOBRA.... :)
Przeprawa promem z wąwozu do portu w Soller  - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Przeprawa promem z wąwozu do portu w Soller
                 Wypożyczenie samochodu na Majorce nie jest trudnym zadaniem. Może to zrobić każdy, kto posiada prawo jazdy i kartę, nie koniecznie kredytową… :) Seat Ibiza był nasz za zaledwie 50 EUR/12 h. Ruszyliśmy na wyprawę dookoła wyspy. Szczególnie chciałabym polecić wizytę w stolicy - Palmie z niejedną palmą oraz przejazd na najbardziej wysuniętą na północ część wyspy - półwysep Formentor. 
Port de Soller  - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Port de Soller
                 Stolica Palma de Mallorca jest dużą i gwarną metropolią. Można dostać się tam autobusem, bilet w granicach 2 – 3 EUR. Punktem centralnym jest katedra światła LE SEU. Zwiedzanie katedry wewnątrz trzeba umieścić na pierwszym miejscu w grafiku ze względu na godziny otwarcia i piękną grę świateł za dnia… Poza tym wędrując po kameralnych uliczkach miasta warto zabawić się w małego skauta i odnaleźć ciekawe architektonicznie obiekty. Uwieńczeniem wyprawy może być odnalezienie najstarszego drzewa oliwngo.  Warto zajrzeć również do unikalnych sklepików, które są rozmieszczone wzdłuż romantycznych uliczek miasta (w sklepikach z odzieżą można podejrzeć pracę szwaczek szyjących piękne ubrania na miejscu).  

Valldemossa  - Moje zdjęcia i blogi z podróży i wypraw
Valldemossa

                 Półwysep Formentor – zapierające dech w piersiach widoki prawie, że na całe pasmo Sierra de Tramontana. Warto pojechać w wyższą część półwyspu, gdzie nie docierają zorganizowane wycieczki. Trzeba natomiast uważać, bardzo stromo oraz brak barierek... Wchodząc na wieżę piracką można wypatrzeć przy ładnej pogodzie wybrzeże sąsiadującej z Majorką Minorki.

Podsumowując:
Wyjazd zorganizowany dla 4 osób na 1 dzień = 200 EUR + męczarnie w autobusie……………………. :(
Wyjazd wypożyczonym samochodem dla 4 osób na 1 dzień = 50 EUR + koszt 1l benzyny 1,02 EUR + niezapomniane wrażenia i ogromna frajda........................ :)
Słoneczne plaże, skaliste góry, egzotyczna roślinność, tajemnicze jaskinie,  interesująca architektura, romantyczne zatoczki i tętniące życiem kurorty, a wszystko w zasięgu twojej ręki… GORĄCO POLECAM! Czeka na mnie majorkański likier pomarańczowy….:]

 

W pobliżu Majorka na MyTravelBlog.pl

w lini prostej: 209.5km
2. dzień
w lini prostej: 209.5km
1. dzień
w lini prostej: 226.3km
3. dzień
w lini prostej: 263.9km
Long long time ago... in Spain
w lini prostej: 265.4km
13. dzień
w lini prostej: 298km
13. dzień
w lini prostej: 348.5km
11. dzień
w lini prostej: 348.5km
12. dzień
w lini prostej: 305.9km
3. dzień
w lini prostej: 348.4km
10. dzień (3)
w lini prostej: 351.5km
10. dzień (4)
w lini prostej: 350.5km
10. dzień (1)